78144

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gp (93.92.52.23) --- 12. 2. 2011
Re: přesunutí včelstev na stanovišti

Prostě mimo létavek je i ve včelstvu mnoho stálemladých pasivních včel, které jsou pro včelstvo zálohou a jsou často i hlavní silou včelstva při nějaké včelí situaci. Umí se účastnit rojení v jiných úlech, umí monitorovat okolí stanoviště, umí lehko zalétávat do jiných včelstev, atp. ale nezapojují se u mateřského včelstva ihned do pracovní kasty včelstva a tím jsou v pasivitě charakteristické. Jsou to nezaměstnané dělnice a jejich počet je větší či menší stále v každou dobu života včelstva. A takové včely se mohou dožít mnohonásobek času aktivních létavek. Zalétané pasivní dělnice takto po zařazení do pracovní kasty samozřejmě zalétávají na naučené česno, ikdyž je pár metrů od přesunutého a když poznají původní terén. Těch 10 km není špatných, ale poznání včelstva je dnes dále. Prý je nato dobrý k dopomoci zapomenout rajský plyn, ale ten nemám vyzkoušený, protože zase tak často včely nepřesouvám a připadá mi to také jaksi zbytečné a jsou s tím rizika a je to tedy celkem bez efektu, pokud se tedy nedělají nějaké smetence._gp_
........
Josef Křapka (77.237.138.60) --- 12. 2. 2011
Re: přesunutí včelstev na stanovišti (50603) (50604) (50607) (50614) (50615)
S tím hodnocením "hovadin" bych nebyl tak hrrr. Nejprve bych se zamyslel nad tím, co vše může takovou skutečnost ovlivnit. Zda to může být genotyp místní včely, snůška a s tím i související upracovaností (odchodem) létavek, období kdy k této skutečnosti došlo ... V dobách svých počátků včelaření jsem zaznamenal obdobnou zkušenost. Potřeboval jsem díky sousedům přemístit včelstva o cca 10m za pro včely neprůletný porost. Tehdy se ještě věřilo na mezistanoviště vzdálené nejméně 10 km viz starší literatura. Přemístění jsem provedl cca v polovině června. Pak na novém stanovišti vykvetla slunečnice, vojtěška, hořčice ... Poté jsem vytáčel a krmil a když ke zpětnému převozu konečně došlo koncem září, ještě tehdy se některé včely toulaly na původním umístěním úlů. Není v přírodě vše tak úplně podle učebnice. Taktéž každoročně po podzimním ochlazení a ukončení letů (v průběhu října) stahuji rezervní včelstva v plemenáčích na zimní stanoiště za úly. Vzdálenost 10 - 15 m. Při náhodných podzimních výletech se včely vracejí a hledají své úly na původním místě. Vracejí se také po přezimování při prvých proletech tedy po cca třech měsících. Ano, můžete namítnout, že se v tomto případě jedná o dlouhověké včely. Avšak, také se tvrdilo, že včely přstěhované v zimě se nevrací. Není to pravda. Vrací se. Ale vždy najdou cestu domů pokud na původním stanovišti nenaleznou úl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50619


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Josef Křapka (77.237.138.60) --- 12. 2. 2011
Re: přesunutí včelstev na stanovišti

Naprostý souhlas. Souvisí to s dělbou činností ve včelstvu a dřívějším již neplatným zákonem 40-ti dnů. Dle dnešních poznatků se dělba činností řídí potřebami včelstva. Ta je založena na instinktivní činnosti jednotlivých včel nebo nebo jejich skupinami a jsou řízeny feromony (biochemicky účinnými látkami). Proto se v případě potřeby může stát létavkou i včela ve stáří šesti dnů, popřípadě může tvořit po delší dobu "železnou rezervu". Zkrátka, nemůžeme na chování včelstva vytvořit žádnou univerzální šablonu. Nechtěl jsem to tak rozebírat a proto jsem volil příklady. Hezký den.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu